American Paint Horse

11. listopadu 2011 v 12:47 | Jane |  Svět Howrse - koně

Jedno z mých neoblíbenějších plemen vůbec :) Jak jste na tom Vy?
American Paint Horse je samostatné celosvětově uznávané plemeno koní, jehož kolébkou jsou Spojené státy americké. Zkráceně bývá často nazýván jako paint, což v angličtině značí "barevný". Co se stavby těla, a potažmo i využití týče, jedná se o strakatou verzi quartera (American Quarter Horse). Tento, na první pohled výjimečný kůň, vznikl na základě úsilí lidí, kteří toužili spojit atletické schopnosti a rychlost quartera s atraktivním zbarvením.
Stejně jako u quartera je požadavkem, aby stavba těla měla tzv. "dobytkářský ráz", což znamená, že jak kostra, tak i svaly jsou silné, odolné a způsobilé pro celodenní práci na rančí s dobytkem. Celé tělo je kompaktní, hřbet krátký, kohoutek méně výrazný, typická je výrazně osvalená hruď, mohutná záď a silné avšak suché zadní končetiny, krátká hlava, velké žuchvy a malé uši. Velký důraz je kladen také na povahové vlastnosti. Důležitá je klidná, mírná povaha, smysl pro samostatnou práci a práci s dobytkem - "cow sense".

Požadavkem je dosahovat kontrastní barevné vzory, kdy barevná srst na pigmentované pokožce se střídá se srstí bílou na pokožce depigmentované (tedy růžové). Minimálním požadavkem na zbarvení je alespoň jedna bílá skvrna na depigmentované pokožce, která má v průměru 2 palce, tj asi 5 cm. Klasické odznaky na hlavě (lysiny, hvězdy apod.) nebo na končetinách (ponožky, bílé spěnky...) nejsou brány v úvahu.

Právě pro své netradiční zbarvení jsou painti značně atraktivní a to nejen v Americe. Spektrum barev je velice široké a kombinační možnosti tak četné, že nenajdete dva jedince stejně zbarvené. Koně tohoto plemene se mohou vyskytovat ve všech barevných odstínech. V popisu zbarvení se uvádí vždy základní barva srsti a typ zbarvení, např.: sorrel (ryzák) tobiano, buckskin (plavák) overo atd.
whicdn.com

čerpáno z (c) horses-online.cz
Stručná charakteristika - American Paint Horse na Howrse.cz

Vyniká zejména v rychlosti a drezuře. Jedná se o plemeno, které je na 6. příčce oblíbenosti na tomto serveru, má k dispozici 24 zbarvení z nichž 5 je vzácných a to palomino overo, palomino tobiano, palomin tovero černý ryzák overo a vraník tovero.
Co Vy? Máte rádi, toto plemeno? Chováte ho? :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 majka majka | E-mail | 1. dubna 2012 v 18:04 | Reagovat

taky se mi ti Am.paint horse strašně líbí:D

2 affordable wedding dresses affordable wedding dresses | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 2:34 | Reagovat

Q. Why don't they serve chocolate in prison?
http://www.cardresses.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama